Konkurs - Res Militaris

Konkurs - Res Militaris

Na rynku wydawniczym ukazał się drugi tom cyklu "Res Militaris. Studia nad wojskowością antyczną". Jego wydawcą jest kaliskie Stowarzyszenie "Humanitas" we współpracy z warszawską oficyną TETRAGON. I z tej okazji ogłaszamy konkurs, w którym do wygrania jest jeden egzemplarz drugiego tomu cyklu „Res Militaris…” wraz z wpisem redaktora, Damiana Waszak.

Pytanie konkursowe:
Wymień dowódców walczących stron w bitwie nad rzeką Tat.

Odpowiedź, wraz z imieniem i nazwiskiem, należy przesłać do 15 listopada na adres mailowy: stowarzyszeniebelk@gmail.com – w tytule maila proszę wpisać: „Konkurs – Res Militaris”.

Ogłoszenie zwycięzcy konkursu nastąpi 17 listopada.

Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk oraz Stowarzyszenie „Humanitas”.


Seria "Res Militaris. Studia nad wojskowością antyczną" ma na celu propagowanie i poszerzanie wiedzy o różnych aspektach wojskowości antycznej (aż do śmierci cesarza Justyniana). Jego zamiarem jest także integracja polskich badaczy tego zagadnienia.

Tegoroczny tom rozpoczyna dział Barbaricum z artykułem Andrzeja Dubickiego, poświęconym tematyce wojskowości dackiej, z uwzględnieniem nie tylko taktyki, ale również uzbrojenia Daków.

W kolejnym dziale Daniel Budacz, Sławomir Jędraszek oraz Michał Kowalski przedstawili epizody z epoki hellenistycznej, poruszające w kolejności zagadnienia dotyczące słoni bojowych, statuetek terakotowych wojowników nubijskich oraz wojny domowej toczonej na dalekich kresach antycznego świata w Królestwie Bosporańskim.

Dział „rzymski” zaczyna szkic Grzegorza Klejnowskiego o oszczepach welitów, kwestię buntów wojskowych w oparciu o fragment dzieła Herreniusa Modestinusa przedstawił natomiast Michał Faszcza, kolejny szkic autorstwa redaktora tomu opisuje jeden z epizodów wojny domowej toczonej pomiędzy Konstantynem a Maksencjuszem.

Ostatnie dwa teksty – Tomasza Szeląga i Tomasza Sińczaka prezentują postawę armii rzymskiej wobec planów Juliana Apostaty związanych z restytucją religii pogańskich, a także pokój Jowiana wieńczący zapoczątkowaną przez tego cesarza kampanię perską z lat 361–363.


Spis treści

O autorach