Konferencja popularnonaukowa

W sobotę, 24 października 2020 r., w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach przy ulicy 3 Maja 36D miała odbyć się konferencja popularnonaukowa pod tytułem "Tajemnice Wzgórza Lukasów". Konferencja miała stanowić zarazem podsumowanie projektu „Odkrywamy tajemnice Wzgórza Lukasów”.

Wydarzenie pierwotnie miało odbyć się z udziałem zainteresowanych osób, lecz ze względu na obowiązujące przepisy prawa i obostrzenia (strefa żółta) konferencja przeszła w tryb online. Jednak zaistniała sytuacja epidemiologiczna i zaliczenie całego kraju do strefy czerwonej spowodowało, iż tego typu wydarzenia nie można było zorganizować. Dlatego podjęto niezmiernie trudną decyzję - odwołano w planowanym terminie konferencję. W wyniku rozmów z prelegentami i reprezentowanymi przez nich podmiotami, które były partnerami w naszym projekcie, ustalono, iż konferencja odbędzie się w późniejszym terminie (możliwym do organizacji tego typu wydarzeń), gdyż nie chcemy odbierać społeczności lokalnej możliwości udziału w tym ciekawym wydarzeniu.

W programie konferencji znalazły się prelekcje:
Jak odkrywaliśmy Wzgórze LukasówMichał Stokłosa /Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk/
Wzgórze - miejsce w cywilizacjidr Bogdan Kloch /Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku/
Średniowieczne rezydencje możnowładcze na Górnym Śląsku - dr Jacek Pierzak /archeolog/
Mauzoleum Rodów Gemander i LukasLeonard Piórecki, Michał Stokłosa /Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk/
Mauzoleum/krypta - Ewa Caban, Irena Kontny /Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach/

Strona poświęcona Wzgórzu Lukasów powstała w ramach projektu "Odkrywamy tajemnice Wzgórza Lukasów" realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Wspólnie dla dziedzictwa oraz z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Honorowy patronat nad projektem objął Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.