Chór "Cecylia"

Chór „Cecylia” swoją tradycją sięga niemal 100 lat. Pierwsze wzmianki o istnieniu zespołu śpiewaczego w naszej parafii pochodzą z 1923 r. kiedy 18 października został założony chór mieszany pod nazwą „Towarzystwo Śpiewacze".

Chór „Cecylia” powstał w lutym 1992 r. z inicjatywy parafian i s.M. Benigny Tkocz – służebniczki, która była dyrygentem i opiekunem chóru. Pierwszy występ odbył się 12 kwietnia 1992 r. Zespół koncertował nie tylko w swojej parafii ale również w Bujakowie odpowiadając na zaproszenie ks. Jerzego Kempy, Szczejkowicach, Ustroniu, Kamieniu, Rydułtowach, Wielopolu, Łaziskach Średnich, Książenicach, Gardawicach, Dębieńsku, Ćwiklicach, Częstochowie na Jasnej Górze. Muzycy śpiewali też w Łagiewnikach skąd Msza św. była transmitowana w TV Kraków. W 1998 r. chór „Cecylia” został zaproszony do Radia Archidiecezji Katowickiej „Arka”, by brać udział w liturgii. Z ważniejszych wydarzeń dla „Cecylii” należy również wymienić udział w pielgrzymce chórów i orkiestr Górnego Śląska do Matki Boskiej Piekarskiej we wrześniu 2001 r. W tym samym roku „Cecylia” brała udział w Adoracji Chórów i Orkiestr Górnego Śląska przy Żłóbku w Bazylice oo. Franciszkanów w Katowicach Panewnikach. Również od tego roku chór uczestniczy we wspólnych spotkaniach chóralnych organizowanych przez MOK. W 2003 wraz z innymi chórami Miasta i Gminy Czerwonka – Leszczyny nagrano płytę okolicznościową z okazji 60 – lecia nadania praw miejskich Gminie. Zespół brał udział także w Festiwalu Pieśni Maryjnych „Magnificat 2003” w Katowicach Piotrowicach. Wciąż uświetnia swym śpiewem wiele różnych okoliczności.

Członków chóru łączy nie tylko wspólny śpiew. Jest to grono przyjaciół, którzy bardzo chętnie przebywają w swoim towarzystwie. Razem świętują jubileusze i biesiadują. Tworzą zgrany i solidarny zespół. Mobilizują się wzajemnie do jeszcze większej pracy by uzyskać coraz to lepsze efekty.

Wszystkich, którzy chcą dołączyć do chóru parafialnego zapraszamy na próby, które odbywają się w salce parafialnej we wtorki o 15.30

źródło: www.parafiabelk.katowice.opoka.org.pl