Harcerstwo

8 Gromada Zuchowa "Smerfy"
12 Drużyna Harcerska Wielopoziomowa "Płomienie Przyjaźni"
Historia


8 Gromada Zuchowa "Smerfy"
8 Gromada Zuchowa "Smerfy" funkcjonuje przy Ośrodku Zdrowia w Bełku. Oficjalnie istniejemy od października 2013 roku. Natomiast swoje pierwsze kroki stawialiśmy jako zastęp zuchowy przy 12  Drużynie Harcerskiej Wielopoziomowej "Płomienie Przyjaźni".
 
Nasza gromada jest koedukacyjna i liczy 21 zuchów, w wieku 5-10 lat, uczących się w różnych Szkołach Podstawowych m.in. w Bełku, Czuchowie, Palowicach. Drużynową (liderem) jest sam. Natalia Kubasa, a jej przybocznymi (pomocnikami) sam. Dominika Grzelak, dh. Natalia Holeczki oraz dh. Magdalena Kędzierska. Gromada dzieli się na trzy szóstki: Siłacze, Smerfetki oraz Sasetki.
 
Zbiórki odbywają się w piątki w godz. 16.00-17.30  w sołtysówce nad Ośrodkiem Zdrowia. Bardzo chętnie bierzemy udział w grach, zwiadach, wycieczkach i biwakach. Cały czas uczymy się nowych pląsów, piosenek, znaków, zwyczajów i obrzędów zuchowych. Zdobywamy sprawności i gwiazdki zuchowe, które udoskonalają i poszerzają nasze umiejętności. Z roku na rok zuchów przybywa, ale dla każdego z zainteresowanych znajdzie się miejsce w naszych szeregach. To u nas poznasz postacie z bajek, wyruszysz w magiczną podróż dookoła świata, zaprzyjaźnisz się z innymi dziećmi, które tak samo jak Ty szukają niesamowitych przygód w naszej smerfowej gromadzie.
 








12 Drużyna Harcerska Wielopoziomowa "Płomienie Przyjaźni"

 
Od 2016 roku liderem 12 Drużyny Harcerskiej Wielopoziomowej “Płomienie Przyjaźni” jest pwd. Angelika Kowol, a jej prawą ręką są sam. Patrycja Tlołka i hm. Agnieszka Ganiek. W drużynie działają trzy zastępy (grupy rówieśnicze): Zyngra, Flames i Feniks. Zbiórki całej drużyny odbywają się w piątki o godz. 16:00 w Sołtysówce (nad Ośrodkiem Zdrowia) w Bełku.

Co tydzień spotykają się zastępy:
- harcerski (Zyngra), który zrzesza dzieci 4-6 klasy szkoły podstawowej - godz. 15.30;
- starszoharcerski (Flames), który zrzesza młodzież 1-3 klasy gimnazjum - godz. 17.00.

Raz w miesiącu spotykają się (na zbiórce wyjazdowej) również członkowie Feniksu. Są to wędrownicy, czyli osoby w wieku 16+.

A co na zbiórkach?

Pewnie każdy, kto nie uczestniczył na naszym spotkaniu pomyśli, że ciągle się bawimy. Skądże!

Drużynowi Związku Harcerstwa Polskiego przede wszystkim wychowują poprzez dostosowaną do grupy wiekowej formę. U nas na zbiórkach góruje GRA i POSZUKIWANIE. W ten sposób wspieramy naszych podopiecznych we wszechstronnym rozwoju a przez stawianie wyzwań i indywidualne podejście do każdego (przy zdobywaniu stopni i sprawności) kształtujemy jego charakter.

Nasze zajęcia, w praktyczny sposób, uczą m.in. pierwszej pomocy, survivalu czy posługiwania się kompasem, ale nie zapominamy również o patriotyzmie i historii naszej Ojczyzny. Staramy się, aby każdy znał Alka, Zośkę i Rudego, tak jak i Akcję pod Arsenałem. Dzięki 100-letniej tradycji Związku, który jest strażnik tradycyjnych wartości, zrzesza on i obejmuje opieką ponad 100 tys. dzieci i młodzieży.

Ten kto złoży Przyrzeczenie Harcerskie dąży do ideału i przestrzega Prawa Harcerskiego, które pomaga mu w stawaniu się lepszy człowiekiem i niwelowaniu wad.

Chcesz wiedzieć więcej? Zacząć niezapomnianą przygodę?
Przyjdź! Czekamy!

 




  
 
Historia

Dawno, dawno temu...
(ale nie znowu tak dawno)


Początki harcerstwa w Bełku sięgają okresu międzywojennego. W 1928r. powstał tutaj zastęp męski, którym kierował nauczyciel Jurochnik. Tworzyło go 12 druhów. Pod koniec roku szkolnego 1928/1929 wstąpiło do niego kolejnych 14 osób. Tym samym stał się on jednym z większych w powiecie rybnickim. Działalność tę, przy poparciu kierownika szkoły J. Tlatlika, kontynuowano po II wojnie światowej.
 
Obok zastępów harcerskich powołano wówczas także gromady zuchowskie. Na ich czele stanął Henryk Kubasa. W 1962r. utworzono również szczep ZHP przy miejscowej straży pożarnej. W 1970r. komendantem szczepu ZHP przy Szkole Podstawowej w Bełku została Teresa Tekień. Podlegał on Harcerskiej Komendzie Środowiska w Stanowicach, której komendantem był Janusz Swoboda. W tym czasie drużynę młodszo-harcerską podzielono na grupę żeńską i męską. Prowadzili je Alojzy Grzegorzek i Henryk Kubasa.
 
Na czele drużyny starszo-harcerskiej stanął Maksymilian Bober. Natomiast 40-osobową gromadę zuchów zajął się Gerard Brachaczek. Wszystkie drużyny łącznie skupiały 150 druhów. Często wyjeżdżały one na różnego obozy, m. in. do Szymocic koło Raciborza, Wapienicy koło Bielska, Janorku koło Międzygórza, Ustronia, Kotliny Kłodzkiej. Natomiast harcerskie zimowiska organizowano w Ustroniu, Szczyrku, Pielgrzymowicach (Henryk Polak, Dzieje Bełku, Czerwionka-Leszczyny 2002, s. 148-149).
 
Po jakimś czasie drużyna przerwała swoją działalność z różnych powodów: harcerze dorośli, założyli swoje rodziny, w ten sposób skończyła się ich przygoda z harcerstwem. W 1998r. drużyna została reaktywowana pod nazwą „Czarne stopy", a jej drużynowym, po ukończonym wcześniej kursie, został dh Wojciech Pichura. W tym samym czasie w bełkowskim przedszkolu działała gromada zuchowa „Odkrywcy zapomnianych bajek", którą prowadziła dh Anna Lustig.
 
Niestety gromada rozpadła się, gdy zuchy podrosły i przeszły do drużyny harcerskiej. W 2002r. drużyna harcerska zakończyła swoje działania. W 2004r. w Bełku została założona drużyna harcerska „Leśne stwory", jako drużyna harcerska, skupiająca dzieci w wieku od 11 do 13 lat. Jej drużynową, po ukończeniu kursu, została dh Aleksandra Golus. Dokładnie 5 marca 2004r. odbyła się pierwsza uroczysta zbiórka nowopowstałej Próbnej Drużyny Harcerskiej w Bełku.
 
Działaliśmy wtedy przy Szkole Podstawowej im. Franciszka Rducha w Bełku. Drużyna liczyła 16 członków, w tym czterech chłopców i dwanaście dziewczynek. W tym samym roku, drużyna otrzymała numer 12. W 2005r. drużyna zaczęła działalność przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełku. Jej członkinie brali udział w zawodach strażackich zdobywając wysokie miejsca. Do naszych sukcesów można zaliczyć złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego przez pięć dziewczyn, ponieważ gdy drużyna powstawała, wśród uczestników nie było dzieci zrzeszonych, jedynie jedna dziewczynka miała za sobą Obietnicę Zuchową. Jako sukces można również uważać ogromną ilość imprez harcerskich i nie tylko, w których członkowie brali udział. Zaliczają się do nich: obozy oraz biwaki hufca, wyjazdy po Betlejemskie Światło Pokoju, a także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Niedawno drużyna przeżyła kolejny kryzys i zawiesiła swoją działalność. W czasie ferii dwie harcerki ukończyły odpowiednie kursy. Jedna z nich - Karolina Lustig - Kurs Drużynowych Gromad Zuchowych, a druga - Agnieszka Warzecha - Kurs Drużynowych Drużyn Harcerskich i Starszoharcerskich. Od 2008r. działa 12 Drużyna Harcerska Wielopoziomowa „Płomienie Przyjaźni".
 
 

Drużyna ma się świetnie. I niedawno nie tylko ona, bo od 2013r., działa również 8 Gromada Zuchowa "Smerfy".
 

 
Zapraszamy do oglądania galerii: Harcerstwo w Bełku

Opracowała: Angelika Kowol