Wejście do krypty

Do krypty grobowej prowadzą drzwi metalowe, zwieńczone łukiem odcinkowym, składające się z dwóch skrzydeł tej samej wielkości, z gotyckimi motywami zdobniczymi i z okuciami. Skrzydło lewe - od wewnętrznej strony komory grobowej - z dwoma skoblami (u góry i u dołu - mocują drzwi do posadzki i stropu). Wejście i drzwi zabezpieczone kratą, zamykaną na kłódkę.

Zasadniczą ornamentację stanowią nałożone na powierzchnię drzwi płaskowniki, uformowane w kształt litery X (przecinają się w środkowej części drzwi i dzielą ich powierzchnię na cztery trójkątne pola), przymocowane są do płaszczyzny nitami o wypukłych łebkach. Na przecięciu płaskowników umocowano przy pomocy nitów dwa ozdobnie wykute w metalu kwiaty, składające się pierwotne prawdopodobnie z 3 rzędów płatków (?), obecnie z ubytkami, będącymi wynikiem korozji.

Na obu skrzydłach drzwi, w ich górnych częściach, w polu wyznaczonym przez krzyżujące się płaskowniki i okucia zawiasowe, wykonane są otwory wentylacyjne, na które przynitowano okrągły kawałek metalu, faliście wykończony z wyciętą w środku rozetą utrzymaną w stylistyce gotyckiej. Na krawędziach drzwi przynitowano także pasy blachy. Na każdym skrzydle drzwi para pasowych okuć zawiasowych, właściwy zawias tworzy pas żelaza zwinięty na końcu w tulejkę, z niego wyrasta pas metalu, biegnący do ok. 3/4 szer. drzwi. Całość okucia zawiasowego przymocowana 4 wypukłymi nitami. W środkowej części prawego skrzydła drzwi znajduje się szyldzik do zamka, przymocowany 4 nitami, u góry zakończony koliście, przechodzący zwężeniem w kształt ostrego łuku u dołu; w jego środkowej części znajduje się dziurka od klucza. Wokół szyldziku nieregularnie rozłożone nity. Po wewnętrznej stronie drzwi, na wysokości szyldzika kapsuła zamka.

Strona poświęcona Wzgórzu Lukasów powstała w ramach projektu "Odkrywamy tajemnice Wzgórza Lukasów" realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Wspólnie dla dziedzictwa oraz z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Honorowy patronat nad projektem objął Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.