Karolinka 2023

Karolinka 2023

29 grudnia w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczono honorowe wyróżnienia - statuetki Karolinki. Nagrody te są przyznawane za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W gronie wyróżnionych możemy znaleźć dwie osoby związane z naszą miejscowością.

"Przez dłuższy czas Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach zastanawiała się, w jaki sposób uhonorować tych mieszkańców gminy, którzy w wyjątkowy sposób działają na rzecz rozwoju i promocji Czerwionki-Leszczyn. I dziś już dwudziesty szósty raz mamy zaszczyt wyróżnić statuetką Karolinki osoby i instytucje, które rozsławiają naszą małą ojczyznę”
- powiedział Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, przedstawiając rys historyczny wyróżnienia.

Kapituła w składzie: Przewodniczący - Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski oraz Członkowie Kapituły - Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Andrzej Raudner, Sekretarz Gminy i Miasta Justyna Domżoł, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Bogdan Knopik, Leszek Salamon i Józef Szczekała rozpatrywała w tym roku 37 wniosków zgłoszonych do nagrody osób i instytucji - 23 wnioski, które wpłynęły w latach 2003-2022, a 14 - w 2023 roku.

„Chciałbym, aby istota tego pomysłu z 1997 roku ciągle trwała, żebyśmy dostrzegali i wyróżniali tych mieszkańców, którzy potrafią, chcą, mogą, ale także tych, którzy przebywają poza granicami gminy, ale ciągle o nas myślą i nas reprezentują” - podkreślił Burmistrz Wiesław Janiszewski.

Laureatami wyróżnienia Karolinka w 2023 roku zostali:

Anna Michalczyk
Antoni Procek
Krystyna Malczyk-Kęska
Czesław Żemła
Krzysztof Dyrbuś
Stowarzyszenie Koło Gospodyń w Czuchowie
ks. Konrad Opitek
Bożena Bierowiec-Chrustek
Edward Kucharczyk
Wojciech Pukowiec.

Statuetka Karolinka przedstawia stylizowaną postać młodej dziewczyny w stroju śląskim, która ustawiona jest na bryle podstawy w kolorze czarnym, symbolizującym węgiel. Na podstawie umieszczony został herb Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Statuetka wykonana jest z ceramiki, według projektu artysty plastyka Bogdana Szymury.

W części artystycznej uroczystości wystąpił zespół Chwila Nieuwagi. O oprawę artystyczną wręczenia Karolinek zadbała także Orkiestra Miejska „Dębieńsko” wraz z Formacją Taneczną ZYGZAK.

 

Krystyna Malczyk-Kęska

 

Urodziła się 1 grudnia 1953 roku w Bełku, w rodzinie o tradycjach śląskich i powstańczych.

Szkołę Podstawową ukończyła w swojej rodzinnej miejscowości, Liceum Ogólnokształcące w Knurowie, studia wyższe na Akademii Medycznej w Katowicach na Wydziale Lekarskim, uzyskując dyplom lekarza medycyny w 1979 roku.

Po studiach pracowała najpierw w Szpitalu Górniczym w Jastrzębiu na stanowisku młodszego asystenta, a następnie w Zespole Opieki Zdrowotnej w Rybniku na oddziale chirurgii dziecięcej na stanowisku asystenta, uzyskując pierwszy stopień specjalizacji z chirurgii dziecięcej.

Pracę zawodową kontynuowała w Zespole Opieki Zdrowotnej w Żorach na oddziale pediatrii, osiągając tam kolejne stopnie awansu zawodowego oraz świadcząc równocześnie nieustanną, bezinteresowną pomoc medyczną, mieszkańcom z terenu obecnej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Od 1999 roku związana jest zawodowo na stałe z naszą Gminą, kiedy to doceniając jej kompetencje i zaangażowanie, powołano ją na stanowisko zastępcy dyrektora nowoutworzonej jednostki - Zespołu Opieki Zdrowotnej w Czerwionce-Leszczynach. Od 2001 roku nieocenioną pomoc pacjentom świadczy w ramach spółki partnerskiej.

Przez cały okres pracy zawodowej pełniła równocześnie ważne funkcje społeczne, będąc między innymi: przewodniczącą Rady Sołeckiej w Bełku, członkiem społecznym Komisji Zdrowia przy Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, członkiem Rady Nadzorczej Zakładu Opieki Zdrowotnej w Knurowie, świadczącego pomoc zdrowotną również mieszkańcom naszej gminy, Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Podkreślić należy, że dom Pani Doktor był też od zawsze małym pogotowiem ratunkowym, otwartym o każdej porze dla rodziców zaniepokojonych nagłą zmianą stanu zdrowia swoich dzieci. Pamiętała też i nadal pamięta o swoich starszych pacjentach, otacza ich szczególną opieką, odwiedza, dzieli się z nimi dobrym słowem i radą.

Całe jej życie było bezinteresowną służbą dla drugiego człowieka  znajdującego się w potrzebie.

Wyróżniona została m.in. dyplomem z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego za zasługi dla wspierania rozwoju samorządności; uhonorowana medalem 50-lecia w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny a także Medalem 60-lecia nadania prawa miejskich Czerwionce-Leszczynom oraz 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Ks. Konrad Opitek
 

Urodził się 22 kwietnia 1958 w Chełmie Śląskim.

Po ukończeniu edukacji w szkole podstawowej kontynuował naukę w Tychach, uzyskując dyplom technika budownictwa ogólnego. Następnie ukończył studia filozoficzno-teologiczne, a pracę magisterską z teologii moralnej obronił w 1985 roku na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W 1988 roku na Akademii Teologicznej w Warszawie uzyskał tytuł magistra teologii w zakresie teologii praktycznej. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu z zakresu zarządzenia i marketingu.

Święcenia kapłańskie przyjął 4 kwietnia 1985 roku z rąk ks. bp Herberta Bednorza.

Obecnie kontynuuje dzieło swojego bezpośredniego poprzednika. Jako, że Parafia zgodnie z wytycznymi Soboru Watykańskiego II ma być wspólnotą wspólnot, pod jego kierownictwem na jej terenie działają: ministranci, Dzieci Marii, grupa młodzieżowa, Grupa mam modlących się za swoje dzieci, Grupa Żywego Różańca, Rodzina bł. Edmunda Bojanowskiego, Chór mieszany „Cecylia”. Szczególną troską otacza nieczynny kościół drewniany 1753 roku, a także nowy - konsekrowany 2007 roku.

Oprócz działalności duszpasterskiej, dzięki współpracy z tutejszym Urzędem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny i miejscowym stowarzyszeniem, przyczynił się do wykonania min. renowacji zabytkowych krzyży kamiennych przy drewnianym kościele oraz projektu związanego z upowszechnianiem starego cmentarza z XIX w.

Jest jednym z ambasadorów corocznego przeprowadzania na terenie przykościelnym Dni Dziedzictwa Narodowego, które budzą coraz większe zainteresowanie lokalnej społeczności. Służy pomocą przy przeprowadzaniu zbiórek publicznych, których celem jest ratowanie miejscowych zabytków, w wydawaniu okolicznych folderów i pamiątek na temat sołectwa, w którym obecnie sprawuje posługę duszpasterską. Organizuje koncerty i wyjazdy o charakterze religijnym oraz wystawy przedstawiające wydarzenia religijne i społeczne. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu, w tym Parafian, wykonał także szereg inwestycji w nowym kościele i wokół niego.

Jest niezwykle zaangażowany w życie społeczności lokalnej oraz gminy, w której obecnie zamieszkuje i co wymaga podkreślenia - działa.

Był kapelanem Klubu sportowego oraz duszpasterzem sportowców w archidicezji katowickiej, a także katechetą w szkołach: podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Pracował w wielu parafiach, w tym jako proboszcz. Był ekonomem w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach oraz pracował jako specjalista administracji na Wydziale Teologii UŚ w Katowicach. Pełnił funkcję wicedziekana i dziekana dekanatu Pszów oraz ojca duchowego dekanatu dębieńskiego.

Za swoją posługę i działalność społeczną otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, a wśród nich m.in.: Srebrną Odznakę Honorową przyznaną przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej, Srebrną Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” przyznaną przez Urząd Kultury Fizycznej i Sportu, Honorową Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa przyznaną przez Śląską Chorągiew Harcerstwa, Złotą Odznaką za Zasługi dla Chorągwi Śląskiej, Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej, Medal przyznany przez Akcję Katolicką w Archidiecezji Katowickiej za dzieło Ewangelizacji, Medal 60-lecia nadania prawa miejskich Czerwionce-Leszczynom oraz 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

W uznaniu zasług dla kościoła, w roku 2015 został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Archidiecezji Katowickiej. Dekretem Arcybiskupa  w dniu 1 sierpnia 2017 roku objął urząd proboszcza parafii św. Jana Sarkandra w Bełku.

Leszek Szejka