Sprzatanie świata - Polska 2012

Sprzatanie świata - Polska 2012

Dzikim wysypiskom mówimy nie! Dzikie wysypiska to nie tylko brzydki obrazek. To przede wszystkim olbrzymie niebezpieczeństwo dla środowiska, dla gleby, dla dziko żyjących zwierząt. Siatka z włókna sztucznego, połamana plastykowa skrzynka i solidny drąg – te wszystkie przedmioty zaplątały się w poroże daniela na terenie Nadleśnictwa Nidzica w kwietniu tego roku.

Zwierzę zostało znalezione przez leśników w stanie skrajnego wyczerpania, spowodowanego dźwiganiem na porożu śmieci, które wcześniej ludzie wyrzucili do lasu. Gdyby nie pomoc zwierzę prawdopodobnie padłoby z wycieńczenia. Porzucone w lasach odpady często stają się miejscem poszukiwania przez zwierzęta leśne pożywienia, zjadane przez nie mogą prowadzić do ich śmierci. Z kolei odłamki szkła i metali mogą kaleczyć zwierzęta, a sznurki prowadzą do splątania nóg, zwłaszcza ptaków. Tam, gdzie mamy do czynienia z substancjami organicznymi powstają dogodne warunki dla rozwoju much, komarów i szczurów roznoszących choroby.

Dzikie wysypiska mogą powodować zagrożenia epidemiologiczne, ze względu na możliwość występowania i rozwoju w odpadach wielu chorobotwórczych bakterii, grzybów i innych patogenów. Gnijące substancje organiczne są źródłem nieprzyjemnych zapachów i powodują zanieczyszczenia powietrza (m.in. siarkowodór i metan). Wraz z wodami opadowymi do gleby przedostają się różnego rodzaju substancje toksyczne obecne w odpadach. Przesiąkanie odcieków z odpadów zanieczyszcza płytko zalegające wody gruntowe. Może to powodować skażenie wody pitnej w miejscach nieraz bardzo oddalonych od dzikiego wysypiska. Do skażenia gleby metalami ciężkimi dochodzi wtedy, gdy wśród porzuconych odpadów znajdą się odpady problemowe, czy wręcz niebezpieczne, tj. resztki elektrolitów, farb, lakierów, baterie, przeterminowane leki, środki owadobójcze. Toksyczne działanie metali ciężkich przejawia się już w niewielkich koncentracjach. Mogą wywołać efekty uboczne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmów żywych (mutagenny, teratogenny czy kancerogenny), uniemożliwiając im prawidłowe funkcjonowanie. W obrębie "dzikich wysypisk" notuje się podwyższone koncentracje miedzi, niklu, cynku, chromu, a nawet rtęci.

W ramach tegorocznej kampanii chcielibyśmy namówić Was do przeprowadzenie ogólnopolskiej inwentaryzacji dzikich wysypisk odpadów. Taka odpadowa mapa Polski będzie stanowić punkt odniesienia dla nowej rzeczywistości odpadowej, w jakiej znajdziemy się za rok. Czy wtedy ilość dzikich wysypisk się zmniejszy?

Czyste lasy to kwestia dobrego wychowania i szacunku dla otaczającego świata!

Po pierwsze - nie śmieć!

Często dzikie wysypisko nigdy by nie powstało, gdyby nie pierwszy, rzucony na pobocze papierek. o ile kilka kolejnych śmieci to może tylko zbieg okoliczności, to później mamy do czynienia ze zjawiskiem ogólnego przyzwolenia i braku społecznego oburzenia na koleje takie zachowania. Nasz pierwszy, przysłowiowy papierek może się więc stać początkiem nowego dzikiego wysypiska.

Po drugie – reaguj!

Jeśli już natrafiliśmy podczas z jednej z naszych wędrówek na dzikie wysypisko, spróbujemy je w miarę dokładnie zlokalizować, najlepiej przy użyciu GPS i zgłośmy do gminy, na której terenie takie wysypisko znaleźliśmy. Każdy teren ma swojego właściciela, który odpowiada za utrzymanie tego terenu w czystości i porządku. Ustawa o odpadach wyposaża gminy w odpowiednie instrumenty prawne, urzędnicy przy odrobinie zaangażowania mogą ustalić takiego właściciela i następnie wyegzekwować od niego uprzątnięcie odpadów. Zdarza się też tak, że na dzikim wysypisku udaje się odnaleźć ślad, który pozwoli urzędnika gminnego "zaprowadzić" do właściciela odpadów. Warto to robić, bowiem wszędzie tam, gdzie mieszkańcy są aktywni i egzekwują od swojej gminy prowadzenie tego typu działań, ilość dzikich wysypisk maleje.

Już 19-sty raz „Sprzątanie świata” ma miejsce w Polsce!

W tym roku termin ogólnoświatowej akcji „Clean up the World” przypada na 14-16 września. W tym czasie pragniemy zachęcić wszystkich mieszkańców Polski, by organizowali nie tylko lokalne akcje sprzątania, ale przede wszystkim akcje edukacyjne zachęcające do nie śmiecenia. Zapraszamy szkoły i inne placówki oświatowe, gminy, firmy, organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne do włączenia się do akcji. Przy organizacji akcji sprzątania zachęcamy do kontaktu z nadleśnictwami, kołami łowieckimi i wędkarskimi. Znajdziecie tam fachową i życzliwą pomoc.

Zachęcamy do skorzystania z aplikacji internetowej, dzięki której możecie:
•    podzielić się z innymi wolontariuszami swoimi "sprzątaniowymi" doświadczeniami,
•    na mapie Polski oznaczyć plany na tegoroczną edycję akcji,
•    zaznaczyć dzikie wysypiska śmieci, które napotkacie podczas leśnych wędrówek,
•    skorzystać z doświadczeń akcji w innych krajach,
•    prowadzić własnego bloga akcji.

To wszystko czeka na Was, po zalogowaniu się, w zakładce "Moje sprzątanie świata".

Zbieramy elektroodpady

Mieszkańców 7 miast Polski – Trójmiasta, Łodzi, Bydgoszczy, Swarzędza, Szczecina, Warszawy i Wrocławia zachęcamy do oddawania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w ramach zbiórki organizowanej wspólnie z firmą Stena Recycling.