Bełkowskie stowarzyszenie wspiera czasopismo „Starożytności”

Bełkowskie stowarzyszenie wspiera czasopismo „Starożytności”

W listopadzie br. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk nawiązało współpracę z czasopismem „Starożytności” wydawanym przez Stowarzyszenie „Humanitas” z siedzibą w Kaliszu. Czasopismo poświęcone jest w całości historii starożytnej, obejmującej swoim zakresem okres od 3 000r. p.n.e. do I poł. VII wieku. Geograficznie zaś skupia się na całym świecie. Czytelnik znajdzie więc w nim zagadnienia związane z Egiptem, Grecją, Rzymem, Barbaricum czy Bliskim Wschodem.

Pomysł na założenie czasopisma powstał z inicjatywy grupy pasjonatów podczas jednych z ich prywatnych rozmów, na której poruszyli kwestię sytuacji rodzimego rynku wydawniczego, a konkretnie dziedziny historii starożytnej” – podkreśla Damian Waszak, redaktor naczelny czasopisma.


Początkowo „Starożytności” były wyłącznie czasopismem internetowym, aby dotrzeć do jak największych liczby odbiorców (ukazały się trzy numery). Począwszy jednak od czwartego numeru czasopismo jest wydawane już w formie tradycyjnej, tj. papierowej, jako periodyk. Znajdziemy w nim artykuły pisane przez pasjonatów jak i specjalistów.



Redakcja czasopisma cały czas jednak dążyła do poszerzenia swojej działalności. Zaczęto więc organizować Kaliskie Sesje Starożytnicze (obecnie odbyły się dwie: w 2012r. poświęcona kulturze celtyckiej, zaś w 2013r. tematem przewodnim był okres rządów dynastii konstantyńskiej), oraz tworzyć nowe przedsięwzięcia wydawnicze we współpracy z oświęcimską oficyną wydawniczą – Napoleon V.

Do tej pory ukazały się następujące pozycje wydawnicze:

1) Kalisia-Keltoi – materiały z I Kaliskiej Sesji Starożytniczej, Kalisz 12 czerwca 2012r.

2) Celtica – studia z dziejów Celtów – pierwszy tom cyklu studiów poświęconych temu ludowi.

3) Res Militaris. Studia nad historią wojen i wojskowości w starożytności – pierwszy tom w całości poświęcony różnym zagadnieniom antycznej sztuce wojennej.

                  

Natomiast na grudzień br. planowane jest wydanie pierwszego tomu studiów poświęconych starożytnej żegludze - "Classis". Znajdziemy w nim artykuły odnoszące się do Bliskiego Wschodu, Grecji i Macedonii oraz Rzymu.



Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej czasopisma „Starożytności”, fanpagu na facebooku, gdzie ukazują się zagadnienia związane z historią starożytną, oraz zapoznania się z ofertą wydawniczą.

Redakcji życzymy wytrwałości w swych działaniach i dalszego rozwoju we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.