Konkurs

Konkurs "Mode Fafloki" dla bełkowianki

Już po raz dziewiąty odbył się konkurs recytacji gwarowych „Młode Fafloki”. Aż czternaścioro uczniów z całego powiatu rybnickiego zjechało tuż przed świętami wielkanocnymi do Szkoły Podstawowej w Dębieńsku (gmina Czerwionka-Leszczyny), aby wziąć udział w zmaganiach konkursowych.

Szybko okazało się, że śląska gwara nie ma dla większości młodych mieszkańców naszego regionu tajemnic i że uczniowie nie tylko „godają”, ale nieobce im są także tradycje i zwyczaje, które wciąż pielęgnuje się w wielu śląskich domach. - Przeważnie w niedzielę mamy na obiad kluski, rolady i czerwoną kapustę - opowiadała Laura Machnik, uczestniczka konkursu.

Taki też cel przyświecał pomysłodawcom „Modych Fafloków” - aby uczniowie nie wstydzili się gwary. Byli z niej dumni, pielęgnowali ją i szanowali dziedzictwo śląskie. Dlatego duże zainteresowanie uczniów konkursem i chęć włączania się do wspólnej zabawy może stanowić dla organizatorów powód do radości.

W tym roku zaproponowano temat „Faflok w bojce i powiastce”. A zadaniem uczestników było przygotowanie i przedstawienie przed publicznością oraz jurorami dowolnej bajki, powiastki czy legendy śląskiej – oczywiście w gwarze. Gospodarz imprezy, dyrektor szkoły w Dębieńsku Aleksander Pyszny zastrzegł, aby tekst nie stanowił przeróbki utworów literackich, których nie napisano gwarą śląską. Zrezygnujmy z opowieści o Hilarym i jego „brylach”. Mamy przecież wiele naszych tekstów regionalnych, napisanych piękną gwarą, do których należy sięgać - wyjaśniał.

Jury oceniało dobór tekstu, sposób posługiwania się gwarą oraz interpretację. Wielu uczestników konkursu zaprezentowało się także w tradycyjnych śląskich strojach.

Laureatami tegorocznej edycji zostali: Marta Dycha z Bełku, która zachwyciła i rozbawiła publiczność opowieścią o kneflu oraz Mateusz Smolorz z Palowic,który opowiedział o niezwykłej wiejskiej zabawie.

Dyplomami i upominkami nagrodzono wszystkich uczestników, bo jak zgodnie stwierdzili jurorzy i publiczność, każdy z nich włożył w swoją opowieść całe serce. Zaproszeni goście, władze powiatu rybnickiego oraz Czerwionki-Leszczyn, gratulowali uczestnikom doskonałego przygotowania, wyrazili również swoją radość z tak pięknego kultywowania gwary i chęci jej propagowania przez najmłodszych mieszkańców naszego regionu.

Poza recytacjami nagradzanymi przez publiczność gromkimi brawami sporych emocji dostarczyła również krojcula czyli krzyżówka, stały już element konkursu, tym razem w całości poświęcona zbliżającej się Wielkanocy. Organizatorzy przygotowali również świąteczny śląski akcent kulinarny – święcennik, ciasto drożdżowe nadziewane kiełbasą, którym zajadali się wszyscy zgromadzeni.

 Zobacz: http://telewizjatvt.pl/raport/2010-04-05/2067