Nowy tom serii

Nowy tom serii "Celtica" jest już dostępny !!!

W tym miesiącu pojawił się w sprzedaży drugi tom serii "Celtica. Studia z dziejów Celtów" wydawanej przez Stowarzyszenie "Humanitas" z siedzibą w Kaliszu we współpracy z Wydawnictwem TETRAGON. "Celtica..." jest opracowaniem naukowym poruszającym zagadnienia najdawniejszych dziejów Celtów.

"Zamiarem publikacji jest nie tylko ukazanie ciekawego i tajemniczego świata artystów, bogów, legend, rzemieślników czy wojowników celtyckich, ale również wymiany myśli pomiędzy polskimi celtologami" - podkreśla Damian Waszak, redaktor tomu.

Tom rozpoczyna artykuł Michała Norberta Faszczy, poświęcony zagadnieniu klientelizmu wschodnich plemion goidelskich. Kontynuuje on tym samym rozpoczętą w poprzednim tomie tematykę irlandzką, ponownie w kontekście celtycko-goidelskich stosunków kulturowych. Jest również autorem zamieszczonego na końcu tomu tekstu o zmianach, jakie zaszły w celtologii pod wpływem badań prowadzonych przez Jamesa P. Mallory’ego, wymuszających reinterpretację wielu – jak mogłoby się wydawać – ostatecznie ustalonych zjawisk. Kolejny szkic autorstwa Andrzeja Dubickiego omawia ekspansję i podbój ziemi celtyckich dokonanych przez dackiego króla Burebistę. Dział „polski” reprezentują: Łukasz Kieferling prezentujący eksperymentalną rekonstrukcję monet Celtów „kujawskich” oraz Marek Olędzki, Leszek Ziąbka i Adam Kędzierski przedstawiający natomiast „celtyckie” odkrycia archeologiczne dokonane w dorzeczu Prosny i Warty. Tekst Damiana Waszak opisuje jeden z epizodów kampanii belgijskiej Cezara, kiedy to musiał się zmierzyć z plemieniem Nerwiów i jego sojusznikami.



Poniżej przedstawiamy opinie badaczy na temat nowego tomu serii"Celtica...":

Reasumując stwierdzam, że Celtica tom II, wyróżnia się pogłębionym ujęciem prezentowanych w niej zagadnień. Opublikowanie jej niewątpliwie przyczyni się do udostępnienia zawartych tu poglądów szerokiemu gronu badaczy wnosząc nowe wartości poznawcze do literatury przedmiotu. Treść recenzowanej pracy znajduje się w głównym nurcie moich zainteresowań naukowych. Tym samym z dużą uwagą śledzę najnowszą literaturę przedmiotu i podejmowane aktualnie dyskusje nad prezentowanymi w niej zagadnieniami. Na tle innych, znanych mi pozycji wydawniczych ukazujących się współcześnie i omawiających zbliżoną tematykę, mogę stwierdzić, że przedłożona mi do recenzji książka mieści się niewątpliwie w czołówce polskich publikacji poświęconych problemowi świata celtyckiego.

dr hab. Andrzej Michałowski, prof. UAM
Instytut Prahistorii UAM

Podsumowując stwierdzić należy, że Celtika II to wydawnictwo wartościowe i potrzebne. Zawiera teksty ciekawe, bardzo dobrze napisane, tak pod względem merytorycznym, jak i językowym. Dobrze się stało, że redagowane jest w sposób interdyscyplinarny. Jest przy tym nowoczesne i otwarte na nowe interpretacje. Należy tylko życzyć Redakcji wytrwałości w pracy nad następnymi tomami, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że seria Celtika nie jest oficjalnie afiliowana przy uniwersyteckim ośrodku badawczym, co na pewno utrudnia nie tylko redagowanie, ale i dystrybucję.

dr hab. Artur Błażejewski, prof. UWr
Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego


Patronat nad niniejszą serią objął Pan Mateusz Morawiecki, Konsul Honorowy Republiki Irlandii.

Wszystkich miłośników kultury celtyckiej i  nie tylko zapraszamy do nabywania i czytania nowego tomu serii "Celtica...".

Tom można nabyć w TetraErica, oficjalnym sklepie Wydawnictwa TETRAGON i Instytutu Wydawniczego Erica - kliknij.