Powstaje

Powstaje "Kalendarz gminnych legend i opowieści"

Po sukcesie ubiegłorocznego wydawnictwa, Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny przygotowuje kolejną edycję wyjątkowego kalendarza promocyjnego miasta, tym razem będzie to „Kalendarz gminnych legend i opowieści”. Do tej pory odbyły się trzy sesje zdjęciowe, z których jedna miała miejsce na wzgórzu Ramża.

Oczywiście wzgórze Ramża było scenerią do sesji zdjęciowej o legendzie o rozbójniku Ramża, który niegdyś zamieszkiwał to wzgórze, nazwane przecież od jego imienia.

Kim był ten słynny rozbójnik Ramża:
RAMESZ widnieje w historycznych dokumentach. Jest pewne, że rycerz pochodził z majętnej szlachty. Popadł jednak w konflikt z prawem, czy też z kimś możniejszym, więc musiał uchodzić. Schronił się niedaleko - zamieszkał w niedostępnej, zarosłej chaszczami jaskini, w lasach na wzgórzu leżącym w jego dobrach razem z ulubionymi towarzyszami koniem, pieskiem i kotkiem. Wzgórze od jego zniekształconego imienia okoliczny lud nazwał Ramżulą lub Ramżą. Uchodźca przeniósł do kryjówki cały majątek - skrzynie pełne talarów, których starczyłoby na całe życie. Jego majątek podobno do dziś ukryty jest na terenie wzgórza. Ramża jednak zaczął "zbójować". Dla rozrywki? Raczej dla wyrównania rachunków z możnymi. Jak wszyscy szlachetni rozbójnicy, łupił bogaczy, a pomagał biednym.  Sam Ramża, jak głosi legenda, działał bardzo przemyślanie i sprytnie unikał pogoni. Konia kazał podkuć na odwrót, żeby ślady wskazywały kierunek przeciwny jeździe. Kiedy Ramża uciekał na północ, pościg ruszał na południe, zgodnie ze wskazaniem odbić podków. Stąd chyba narodziła się legenda, że zbójnik miał stopy wykręcone piętami do przodu. Lubił też wiedzieć, co się o nim mówi. Niekiedy stawał przy drodze w prostym odzieniu i zagadywał przechodniów, czy nie boją się tędy wędrować, bo ponoć ten Ramża... W zależności od odpowiedzi nagradzał lub płatał złośliwego figla rozmówcy. Kiedyś podsłuchał baby śpieszące na targ do Orzesza... i w takiej właśnie scence został uwieczniony w kalendarzu (na podstawie legendy autorstwa Aleksandry Ostroch).

Pozostałe sesje zdjęciowe odbyły się w Czuchowie (legenda o Południcy - szerzej TUTAJ) i Palowicach (legenda o Utopku - szerzej TUTAJ).

Autorki kalendarza cały czas czekają na zgłoszenia. Jeżeli chcesz wziąć udział w stylizowanych sesjach zdjęciowych kliknij TUTAJ. Zdjęcia wykonuje fotograf Maria Śliwa.

Zapraszamy do oglądania GALERII z sesji fotograficznej na wzgórzu Ramża.

Materiał opracowano na podstawie informacji UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Michał Stokłosa