"Ślązaczki - kobiety niezwykłe"

W dniu 26 listopada 2013r. (wtorek) o godz. 11.00 w Sali Sympozjalnej nr 1 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 11) odbędzie się spotkanie promujące długo oczekiwaną pracę zbiorową pt.: "Ślązaczki - kobiety niezwykłe". Jest to pierwsza publikacja z planowanej serii wydawniczej poświęconej różnym aspektom życia kobiet na Górnym Śląsku od średniowiecza aż po czasy współczesne.

Wśród autorów zamieszczonych artykułów znajdują się zarówno zawodowi historycy i badacze związani z Uniwersytetem Śląskim, pracownicy Muzeów, a także pasjonaci historii i życia w dawnych (choć nie tylko) epokach. Książka ma jednak charakter interdyscyplinarny: wśród zamieszczonych tekstów znajdzie się także artykuł z zakresu historii fotografii, biogram-wywiad poświęcony Monice Organiściok, a nawet reprodukcje oryginalnych listów Marii Grabiec sprzed prawie 100 lat, pisanych przepiękną, "korzenną" gwarą. Wielość tematów, zagadnień i sposobów pisania sprawia, że każdy powinien w książce znaleźć to, co zainteresuje go najbardziej.

Swój udział w spotkaniu promocyjnym potwierdziła już większość autorów, będzie więc to świetna okazja by na żywo porozmawiać z nimi o ich pracy, zainteresowaniach i uzyskać autograf.

Udział w spotkaniu jest darmowy. Każdy uczestnik będzie mógł w dniu promocji zakupić egzemplarz książki "Ślązaczki - kobiety niezwykłe" w promocyjnej cenie.

Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa ILLUSTRIS, partnerem wydawnictwa jest Stowarzyszenie Humanistyczne Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy.

   

Spis treści

Komentarz redakcji portalu belk.pl:
Wśród artykułów zamieszczonych w powyższej publikacji znajduje się tekst autorstwa Pana Marcina Smierz dotyczący postaci Joanny Schaffgotsch, zwanej górnośląskim "kopciuszkiem". Z Joanną Schaffgotsch wiąże się historia Emilii Lukas - właścicielki Bełku, która zanim zakupiła dobra ziemskie w naszej miejscowości, była służącą w domu górnośląskiego przedsiębiorcy - Karola Godula. Tam właśnie Emilia Lukas spotkała się wówczas z małoletnią Joanną, zaś po śmierci Karola Godula była nawet jednym z opiekunów prawnych dziewczynki. To za sprawą Joanny i Jej odziedziczonym majątku po Goduli, Emilia Lukas (później Gemander) mogła zakupić ziemie w Bełku i tak wielce przyczynić się dla naszej miejscowości.