Stowarzyszenie z Bełku wie jak zrealizować wiele inicjatyw społecznych

Stowarzyszenie z Bełku wie jak zrealizować wiele inicjatyw społecznych

W lutowym wydaniu iRG ukazał się artykuł na temat działalności Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk. Zapraszamy do jego lektury.

Witają przyjezdnych

Na dzień dzisiejszy działalność Stowarzyszenia przyniosła wiele efektów i niezapomnianych wspomnień mieszkańcom Bełku. Było organizatorem wielu imprez kulturalnych. Zachęciło do współpracy wielu ludzi w różnym wieku: od uczniów szkół podstawowych po emerytów, o różnych zainteresowaniach, pomysłach i umiejętnościach. Z inicjatywy Stowarzyszenia zamontowano „witacze” z każdej strony miejscowości.

 Ponadto zrealizowali:
- zmiana adresu siedziby stowarzyszenia i sołtysówki do budynku Ośrodka Zdrowia
- montaż tablicy informacyjnej na ścianie budynku Ośrodka Zdrowia
- montaż słupa informacyjnego o siedzibie „SNRRW Bełk” i sołtysówce przy ul. Palowickiej
- prace porządkowe na „Wzgórzu Lukasów”
- wymiana pokrycia dachowego kaplicy na „Wzgórzu Lukasów”
- realizacja projektu „Jest takie miejsce na ziemi - jubileusz 150-lecia neogotyckiej kaplicy”
- montaż baneru promującego rybnicki żużel na skrzyżowaniu ulic Głównej i Palowickiej
- zbiórka publiczna na odrestaurowanie neogotyckiej kaplicy na „Wzgórzu Lukasów” w kwocie 1001,90 zł
- udział w II Turnieju Wsi - boisko LKS „Decor” Bełk
- organizacja turnieju piłki nożnej reprezentacji ulic naszej miejscowości - „Ulicówka”
- udział w Dożynkach 2010
- montaż „witacza” od strony Czerwionki
- montaż „witacza” od strony Stanowic
- montaż „witacza” LKS „Decor” Bełk przy boisku
- udział w spotkaniu opłatkowym w Klubie Kultury

Promują swoją miejscowość


Celów działalności jest wiele i wynikają ze statutu Stowarzyszenia. Starają się w maksymalny sposób je realizować, na tyle ile posiadają środków finansowych oraz dysponują wolnym czasem. Sami twierdzą, że możliwość działania w takiej organizacji przynosi im wiele satysfakcji i możliwość pozyskania nowych doświadczeń. Jednym z celów działalności Stowarzyszenia jest promocja regionu. W poprzednim roku udało im się wypromować miejscowość nie tylko w swojej gminie i powiecie poprzez licznie ukazujące się reportaże telewizyjne oraz artykuły w lokalnej prasie, ale także na skalę wojewódzką i ogólnopolską. Np. w TVP można było zobaczyć reportaż na temat montażu „witaczy” w Bełku. Warto tutaj dodać, ze również Koło Gospodyń Wiejskich znakomicie promuje Bełk i Gminę Czerwionka-Leszczyny. Informacje o ich działalności ukazały się m. in. w TELEEXPRESIE.

Doceń to co zostało zrobione

- Pracy w minionym roku było wiele, jak co roku, ale efekty są widoczne i to cieszy. Mam nadzieję, że i ten rok również będzie tak owocny. Pragniemy tutaj złożyć podziękowania tym wszystkim, którzy działają w naszej organizacji oraz tym, którzy w jakikolwiek sposób nam pomagali - mówi Jolanta Szejka, Prezes Stowarzyszenia.

- Organizacje tzw. „trzeciego sektora”, czyli organizacje pozarządowe, do których należy Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, jest dobrym przykładem na możliwości i korzyści, jakie płyną z takiej działalności. W Polsce coraz bardziej popularne jest określenie „patriotyzm lokalny”, który pomaga i zachęca do zwrócenia uwagi na to, co mamy dostępnego i pięknego wokół nas, a także na to, że powinniśmy nie tylko to zauważać, ale przede wszystkim chronić i dbać. Działalność nasza stara się takie stanowisko reprezentować i z niego wywiązywać - mówią członkowie stowarzyszenia.

Plany na Przyszłość


Planów do realizacji na ten rok mają naprawdę wiele. Czy uda im się je zrealizować? - To wszystko zależy od zaangażowania nas samych, a przede wszystkim od zaangażowania społeczności w to co robimy i ich aprobata do tych działań. Bez tego wszystko to nie będzie miało sensu - odpowiadają.

W planach mają m.in.:
- prace porządkowe i renowacyjne na „Wzgórzu Lukasów” i przy kościele p.w. św. Marii Magdaleny
- prowadzenie strony internetowej www.belk.pl
- organizowanie spotkań kulturalno-rozrywkowych
- organizowanie konkursów i turniejów sportowych
- realizacja następujących projektów: „Ulicówka” - second edition, Rock’n’rollowa gala na „Słonecznym Placu”, Ad verbis ad verbera - od słów do czynów
- opracowanie planu zagospodarowania terenu przy siedzibie Stowarzyszenia
- renowacja „witaczy” (od strony Orzesza i Palowic)
- renowacja tablicy na ścieżce edukacyjnej „Śladami Belka” (przy wzgórzu Ramża)
- akcje ekologiczne

Kilka zmian w stowarzyszeniu


W Stowarzyszeniu również zaszły zmiany osobowe, m. in. nowym skarbnikiem został Pan Marek Grzegorzek (kwiecień 2010r.). Do stowarzyszenia dołączyli Agnieszka Warzecha oraz Zajazd „MAT”, firma transportowa ”ANIOŁ-TRANS” oraz Ośrodek Szkolenia Kierowców Kat. B Teresa Niedobecka jako członkowie wspierający. Poza tym wprowadzili kilka zmian w swoim statucie.

W styczniu tego roku odbyło się Walne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia, na którym zostało przedstawione sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności organizacji w 2010r. oraz ustalili plan finansowy i plan pracy na rok 2011. Odbyły się również wybory do Zarządu Stowarzyszenia na kadencję 2011-2014: prezesem została Jolanta Szejka, zastępcą Michał Stokłosa, sekretarzem Zbigniew Rybka a skarbnikiem Marek Grzegorzek.

Miniony rok 2010 można uznać za bardzo udany, był bardzo bogaty w wydarzenia i inicjatywy społeczne w Bełku. Oby ten nowy rok był również dla nich pomyślny, gdyż planów do realizacji mają bardzo wiele.