Trzecia kawiarenka obywatelska dostarczyła pierwsze propozycje seniorów!!!
Spotkanie podzielone zostało na trzy części. W pierwszej Pani Celina Cymorek przedstawiła zasady funkcjonowania Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach oraz realizowane zadania własne i zlecone gminie wynikające z ustawy o pomocy społecznej oraz innych aktów prawnych. Zachęcała również do odwiedzin strony internetowej www.opsczerwionka-leszczyny.pl , na której można uzyskać wszelkie informacje na temat Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.
W drugiej części spotkania Pani Izabela Malik zaprezentowała podejmowane działania na rzecz seniorów w ramach Zespołu ds. Organizowania Społeczności Lokalnej (OSL) funkcjonującego przy Punkcie Terenowym Nr 2 w dzielnicy Leszczyny. Pod patronatem Zespołu została utworzona grupa nieformalna „Seniorzy z Zameczku”, która działa od 2010 roku i liczy obecnie ponad 20 seniorów. W latach 2010-2014 Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach zrealizował wspólnie z seniorami ok. 30 projektów socjalnych. Ich tematyka była różnorodna. Od kursu komputerowego – „50+ w sieci”, zajęć taneczno-ruchowych –„Senior – Zumba”, wspólnych zajęć ruchowym z grilowaniem – „Majówka z koszyczkiem”, po „Bądź piękna nie tylko na wiosnę” i wiele innych. Ponadto seniorzy aktywnie starają się uczestniczyć w życiu społecznym. Współorganizowali piknik rodzinny pod hasłem: „Duże serce małemu sercu”, z którego dochód przeznaczony był na pomoc dzieciom przebywającym w hospicjum w Pszczynie. Ponadto uczestniczą w różnego rodzaju wizytach studyjnych, gdzie wymieniają się doświadczeniami z innymi grupami zrzeszającymi seniorów. Byli już w Dziennym Domu Pobytu dla seniorów w Gdyni, a ostatnio na zaproszenie dyrektora GOK w Milówce uczestniczyli w obchodach Dni Milówki.
„Mamy nadzieję, że działania grupy seniorów oraz Zespołu ds. OSL wpłyną korzystnie na poprawę wizerunku osób starszych i zmobilizują innych seniorów do działania” – podkreślają przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.
W trzeciej części spotkania seniorzy zadawali zaproszonym gościom pytania, które niejednokrotnie były inspiracją do dalszej ożywionej dyskusji. M. in. zwrócili uwagę na stosowanie przemocy w rożnych formach przez jednych ludzi w stosunku do innych oraz próby rozwiązania tego problemu. Ponadto duże zainteresowanie wywołała funkcjonująca Karta Dużej Rodziny, a zwłaszcza brak podobnych rozwiązań w stosunku do seniorów. Wówczas, podczas dyskusji, zrodziła się idea powołania Rady Seniorów, jako organu doradczego i opiniodawczego, mającej reprezentować interesy starszych mieszkańców gminy oraz utworzenia Karty Seniora, pełniącej podobną funkcję jak Karta Dużej Rodziny.
Do tej pory seniorzy mieli okazję podyskutować z reprezentantem lokalnego samorządu – Burmistrzem Wiesławem Janiszewskim – oraz przedstawicielem trzeciego sektora - Marcinem Stempniakiem, członkiem Zarządu Funduszu Lokalnego Ramża oraz członkiem Zarządu Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.
Kolejne spotkanie w ramach kawiarenki obywatelskiej odbędzie się 25 sierpnia w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach, a jego gośćmi będą Joanna Sarre, Prezes Centrum Inicjatyw Społecznych w Gliwicach, oraz Krystyna Jurczewska-Płońska, Przewodnicząca Rady Seniorów w Gliwicach oraz Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gliwicach.
Projekt "Senior: enter" jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.