Akcja sprzątania śmieci - Światowy Dzień Ziemi 2021

Akcja sprzątania śmieci - Światowy Dzień Ziemi 2021

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji, w wielu miejscach odbywają się akcje promujące dbanie o środowisko. Członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk tego dnia kontynuowali akcję sprzątania śmieci na terenie za cmentarzem.

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk nie jest obojętne wobec problemu, z którym boryka się wiele miejscowości w naszym kraju. Mowa tu o wyrzucaniu odpadów w niedozwolonych miejscach.  Członkowie Stowarszyszenia od dłuższego czasu organizują akcję sprzątania odpadów wyrzucanych na terenie Bełku:

"Niestety w wielu miejscach na terenie sołectwa wyrzucane są śmieci. Sprzątaliśmy już odpady w okolicach drogi do szkoły, wzdłuż rzeki Bierawki czy tzw. "Aleję Dębową", czyli starą drogę, łączącą dwór w Bełku z kościołem i prowadzącą do dzisiejszej ulicy Wolności. Aktualnie prowadzimy akcję sprzątania terenów wokół bełkowskiego cmentarza"

- mówią członkowie Stowarzyszenia. Pomimo regularnie prowadzonych działań, problem jednak nie znika:

"Często zdarza się, że uda sie nam uprzątnąć dany teren, a kiedy wracamy tam po kilku dniach, znowu widzimy wyrzucone śmieci. Miejsce, któremu poświeciliśmy swój czas i ogrom pracy, po raz kolejny wygląda jak wysypisko śmieci".

      

Aktualnie członkowie Stowarzyszenia prowadzą działania na terenie za bełkowskim cmentarzem. To właśnie tam pracowali także 22 kwietnia, czyli w Światowy Dzień Ziemi. 

      

"Niestety teren za cmentarzem to jedno wielkie wysypisko, które w tym miejscu istnieje już kilkadziesiąt lat. Znajdują sie tam zarówno odpady pochodzące z samego cmentarza - znicze (często potłuczone), wieńce, wiązanki pogrzebowe, ale również odpady z gospodarstw domowych czy stare opony. Miejsce jest nie tylko nieestetyczne, ale także - ze względu na przykład na potłuczone szkło - niebiezpieczne. Śmieci w tym miejscu jest mnóstwo  - świadczy o tym ponad siedemdziesiąt 120 litrowych worków, które udało się zebrać do tej pory. Czeka nas tam jeszcze dużo pracy"

- dodają członkowie Stowarzyszenia.

 

   

   

   

   

 

Światowy Dzień Ziemi ustanowiono w 1970 roku. Ma on za zadanie uświadamiać jak kruchy jest ekosystem Ziemi, propagować postawy proekologiczne oraz uświadamiać problemy z tym związane. Co roku, 22 drugiego kwietnia, organizowane są różnego rodzaju akcje ekologiczne, przyczyniające się do poprawy losów naszej planety, m.in. akcje sprzątania lasów czy rzek. Co roku włącze sie w nie coraz więcej ludzi, również dzieci - co jest niezwykle budujące.

Tegoroczny Dzień Ziemi odbywał się pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię".