Dożynki Sołeckie i Europejskie Dni Dziedzictwa w Bełku

Dożynki Sołeckie i Europejskie Dni Dziedzictwa w Bełku

10 września w Bełku odbyły się Dożynki Sołeckie połączone z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą dożynkową w kościele św. Jana Sarkandra w intencji rolników będącą podziękowaniem za tegoroczne plony. Po mszy świętej, na terenie przy zabytkowym kościele św. Mari Magdaleny odbyło się uroczyste przekazanie chleba dożynkowego przez starostów tegorocznych dożynek.


Uczestnicy wydarzenia mogli również wziąć udział w warsztatach kreatywnych, kulinarno-etnobotanicznych, rzemieślniczych, wyplatania wianków, włókienniczych i tkackich, rozwiązać quest „Odszyfruj dziedzictwo”, zwiedzić bełkowskie zabytki czy zobaczyć wystawy: „W dawnym domu”, „Ratujemy zabytki w Bełku” i „Dawne zawody i rzemiosła w Bełku”. Tego dni odbyła się również premiera filmu dokumentalnego „Dawno temu w Bełku”. Na scenie zaprezentowały się
dzieci i młodzież z Przedszkola „Bajkowy ogród w Bełku” oraz Szkoły Podstawowej w Bełku, Chór Cecylia pod kierownictwem siostry Jolenty, a także Kapela Fedaków i Marek Szołtysek.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Partnerami wydarzenia był Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku, Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach oraz Parafia św. Jana Sarkandra w Bełku.

W wydarzeniu uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Pełnomocnik Burmistrza ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Sołtys Bełku Jolanta Szejka, proboszcz parafii św. Jana Sarkandra w Bwłku ks. Konrad Opitek, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bełku Rafał Szczepanek, Dyrektor Przedszkola Bajkowy Ogród w Bełku Elżbieta Draga-Michałęk, radni miejscy i powiatowi, naczelnicy Wydziałów Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Bełku.