Europejskie Dni Dziedzictwa w Bełku Odkryć dziedzictwo. Śladami historii Bełku

Europejskie Dni Dziedzictwa w Bełku Odkryć dziedzictwo. Śladami historii Bełku

Już w najbliższą sobotę, 18 września, w Bełku odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa. Wydarzenie będzie miało miejsce przy ulicy Kościelnej, wokół kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Bełku. Serdecznie zapraszamy.

Zaplanowaliśmy szereg atrakcji, każdy znajdzie coś dla siebie, a wszystko to z historią w tle, nie byle jaką, bowiem dotyczącą naszej miejscowości.

Zaczynamy Mszą Św. dożynkową (godz. 15.00), w której między innymi wezmą udział postacie historyczne, gen. Władysław Sikorski, właściciel Bełku inż. Bronisław Albinowski oraz jego matka, Bronisława Albinowska. Msza będzie również dostępna dla osób niedosłyszących poprzez tłumacza języka PJM.

Po zakończeniu Mszy Św. odbędzie się pierwsza część widowiska związane z pobytem gen. Władysława Sikorskiego u rodziny Albinowskich w Bełku. Następnie udamy się na główne miejsce organizowanego wydarzenia, czyli polanę przy kościele pw. św. Marii Magdaleny.

Wówczas zapraszamy do zwiedzania naszych przepięknych zabytków z przewodnikiem:

  • wzgórze Lukasów w godzinach 16.00-16.30 oraz 17.00-17.30,
  • kościół pw. św. Marii Magdaleny w godzinach 16.30-17.00 oraz 17.30-18.00,
  • stary cmentarz w godzinach 17.00-17.30 oraz 18.00-18.30.

W trakcie zwiedzania zabytków będzie można skorzystać z usług tłumacza PJM.

W dzwonnicy kościoła pw. św. Marii Magdaleny będzie można zobaczyć wystawę poświęconą gen. Władysławowi Sikorskiemu i jego pobytem w Bełku oraz rodzinie Albinowskich. Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku.

Na starym murze w parku przy kościele pw. św. Jana Sarkandra będzie można zobaczyć wystawę poświęconą działaniom prowadzonym na rzecz ratowania zabytków w Bełku.

A dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę na temat zabytków w Bełku, mamy przygotowany quest, czyli edukacyjną grę terenową. Te osoby, które prawidłowo odgadną hasło, otrzymają upominki.

Ponadto zapraszamy na warsztaty kulinarne (godz. 17.00-18.00) oraz kreatywne (godz. 16.00-17.00 oraz 18.00-19.00).

Od godz. 17.00 zaczynamy z częścią artystyczną. Najpierw będzie okazja do posłuchania orkiestry KWK ANNA im. Wiktora Kamczyka, a następnie Koła Gospodyń Wiejskich w Bełku (18.00).

Druga cześć widowiska związana z pobytem gen. Władysława Sikorskiego u rodziny Albinowskich w Bełku zacznie się około godziny 18.15. W jego trakcie przybliżymy postać Bronisławy Albinowskiej oraz Eleonory Lukas. Reżyserem widowiska jest Marcin Skorek.

Na sam koniec zapraszamy do wspólnego biesiadowania przy ognisku.

W trakcie wydarzenia czynne będą stoiska Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku oraz Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Wśród pozostałych atrakcji to między innymi stanowiska Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełku oraz stowarzyszenia proobronnego "Ranger Survival Club".

Mamy też kilka niespodzianek, ale o tym będzie można przekonać się podczas organizowanego wydarzenia. Nie zabraknie również strefy gastro.

Podczas wydarzenia zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna na rzecz ratowania zabytków w Bełku.

Europejski Dni Dziedzictwa w Bełku organizowane są w ramach proektu "Odkryć Dziedzictwo. Śladami historii Bełku" współfinansowanego ze środków Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny