W powstańczym zrywie

W powstańczym zrywie

Niewiele osób pamięta o czasach, które zadecydowały o naszym losie, losie Ślązaków. Mowa tutaj oczywiście o Powstaniach Śląskich, które miały miejsce na początku XX wieku. Działania powstańcze toczyły się także w naszej gminie. Projekt "W powstańczym Zrywie" powstał z myślą, by przybliżyć nam ten okres w dziejach Polski.

"Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości"
Tytus Liwiusz

Zadaniem przewodnim projektu jest przedstawienie Powstań Śląskich w innowacyjny sposob. Natomiast jego głównym celem jest przybliżenie wydarzeń, które miały miejsce w naszej gminie, w latach 1919-1921. W ramach inicjatywy powstaną swie ścieżki edukacyjne o charakterze geocatchingowym oraz odbedzie się cykl spotkań historycznych nawiązujący do XX-wiecznej historii gminy. Dokładniejsze poznanie losów przodków, które wydarzyły się na początku ubiegłego stulecia, pozwoli uczestnikom projektu na pogłębienie wiedzy o naszej lokalnej historii.

Czym jest geocatching?

Sama nazwa jest zlepkiem dwoch słów: geo (ziemia) i odnosi się do globalnego zasięgu zabawy, natomiast catche w języku angielskim oznacza skrytkę, kryjówkę, schowek i nawiązuje do skarbów ukrywanych w dawnych czasach przez piratów, złodziei i uciekinierów. Celem gry jest zlokalizowanie wyznaczonego miejsca za pomocą współrzędnych geograficznych i nawigacji satelitarnej. Uczestnikami zabawy mogą stać się wszyscy posiadacze urządzeń z GPS-em. W ramach zadania, na terenie gminy, powstaną 2 ściezki tematyczne. Lokalizacja miejsc, w ktorych zostaną ukryte paczki będzie ściśle związana z powstaniami. W skrzynkach znajdą się takie materiały jak: dziennik odwiedzin, do którego będą wpisywać się kolejni znalazcy oraz upominki z motywem przewodnim na wymianę. Pojawią się również historyczne zagadki pozwlające odkryć w sobie detektywistyczno-naukową żyłkę. Nadrzedną ideą zabawy jest zachęcenie mieszkańców gminy, jak i inne osoby, do odwiedzania miejsc o dużej wartości historycznej dla naszej miejscowości.

W ramach projektu odbędzie sie także cykl spotkań historycznych, które poprowadzi historyk Tomasz Zając - socjolog nieustannie poszukujący swej życiowej drogi, autor książki pt. "Czerwionka w powstańczym zrywie". Podczas wydarzeń zostaną poruszone tematy bezpośrednio odnoszące się do życia pośród powstańczej zawieruchy.

Wszystkich sympatyków przygód terenowych oraz historii, którzy chcą uczestniczyć w projekcie od zaplecza i wnieść do niego własny wkład, zachęcamy do kontaktu. Pytania oraz propozycje można wysyłać na adres mailowy: stowarzyszeniebelk@gmail.com

Zapraszamy do aktywnego udziału w projekcie.