Wernisaż wystawy „SĄSIADKI”

Wernisaż wystawy „SĄSIADKI”

Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk zapraszają na wernisaż wystawy mobilnej „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie. Śląska herstoria w memach Marty Frej", który odbędzie się 3 maja o godz. 15.00 w Klubie Kultury w Bełku.

Podczas wernisażu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie oraz wykład "Dlaczego potrzebujemy historii kobiet?", który wygłosi dr Małgorzata Tkacz-Janik, specjalistka ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wystawę można oglądać również w dniach od 4 do 19 maja:

  • poniedziałek - piątek: od godz. 16.00 do godz. 18.00,
  • niedziela (8 oraz 15 maja): od godz. 8.00 do godz. 13.00.

Wstęp wolny.

Plakat informujący o wernisażu wystawy mobilnej „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie. Śląska herstoria w memach Marty Frej", który odbędzie się 3 maja o godz. 15.00 w Klubie Kultury w Bełku.

Wystawa „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie” powstała w 2019 roku i ukazuje 30. kobiet z przełomu XIX i XX wieku, których dzieje tworzą nową, bo pisaną kobiecymi losami, opowieść o śląskich zrywach powstańczych i akcji plebiscytowej.

Wystawa ma charakter popularyzatorski i edukacyjny oraz stanowi wstęp do szerszego projektu Instytutu, którego celem jest wprowadzenie do głównego nurtu historycznej narracji o regionie także mniej znanych postaci kobiecych.

Wielkoformatowa wystawa mobilna (memy ukazują sylwetki kobiet w skali 1:1) może funkcjonować samodzielnie jako barwna prezentacja różnorodnych kobiecych postaci historycznych, ale także dzięki doborowi bohaterek pozwala na zaobserwowanie ciekawych przemian obyczajowych, politycznych i emancypacyjnych dotyczących kobiet na przełomie XIX i XX wieku w Europie, dla których Górny Śląsk był miejscem odniesienia.

Memy wykreowała ceniona artystka z województwa śląskiego Marta Frej na podstawie materiałów odnalezionych podczas kwerendy historycznej, zrealizowanej przez dr Małgorzatę Tkacz-Janik, specjalistkę ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Instytucie.

Właścicielem wystawy jest Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.