Wolontariusz Roku 2018

Wolontariusz Roku 2018

Corocznie 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 30 lat temu, a dokładnie 17 grudnia 1985 r. (rezolucja 40/2012).

Z tej okazji również w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny została zorganizowana Gala Wolontariatu. Wczorajszą uroczystość przygotowali i poprowadzili operatorzy Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach - Fundacja GaSzo oraz Klub Sportowy „Decor” Bełk.

Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby podsumować to, co wspólnie zrobiliśmy w minionym roku. Nie chcemy mówić „co udało nam się zrobić”, bo oznaczałoby to, że pozostawiliśmy coś przypadkowi - a w rzeczywistości jest to efekt ciężkiej pracy” - podkreślała prowadząca Galę - Agnieszka Ganiek z Fundacji GaSzo.

Jestem niezmiernie dumny, że w naszej gminie obchodzimy Dzień Wolontariusza nie dlatego, że został on odgórnie ustanowiony, ale dlatego, że w Czerwionce-Leszczynach działa tak wiele organizacji i osób, które bezinteresownie i w nieoceniony sposób pomagają innym, w wyjątkowy sposób realizując definicję wolontariatu - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Świat nie jest idealny i nie da się go wyretuszować, tak jak zdjęcia. To Wy swoją działalnością, potraficie go zmieniać i sprawiać, że staje się piękny. Za to dzisiaj mówimy Wam dziękuję, chociaż słowa nie są w stanie wyrazić należnego Wam uznania.” - dodał burmistrz zwracając się do zebranych wolontariuszy.

Wczorajsza uroczystość była również okazją do wręczenia nagród Wolontariuszom Roku. Organizacje i instytucje działające na terenie Czerwionki-Leszczyn same decydowały kto otrzymywał tę nagrodę, nominując spośród swoich szeregów jedną osobę, najbardziej zaangażowaną w działalność na rzecz innych.

Statuetki Wolontariusza Roku, które wręczyli Burmistrz oraz Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, otrzymali także mieszkańcy naszego sołectwa: Katarzyna Laska (nominowana przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk), Beata Bujoczek (nominacja Fundacja GaSzo) oraz Grzegorz Brząkalik (nominowany przez Klub Sportowy "Decor" Bełk).

Podczas uroczystości nie zabrakło również zachęty do włączenia się w działalność organizacji pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach. Jedną z możliwości ku temu jest Program „BLASK” do którego aktualnie prowadzona jest rekrutacja.

Po uroczystości odbył sie koncert zespołu Pilár.

Nagrodzonym Wolontariuszom składamy serdeczne GRATULACJE oraz DZIĘKUJEMY za okazaną pomoc !!!

Więcej zdjęć z uroczystości można zobaczyć TUTAJ

Zdj. Katarzyna Mazur