Mała ojczyzna widziana z lotu ptaka - Czerwionka-Leszczyny

Mała ojczyzna widziana z lotu ptaka - Czerwionka-Leszczyny

To już ostatni w tym roku projekt Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, który otrzymał dofinansowanie. Przedstawimy naszą małą ojczyznę, tj. Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny, w nietypowy sposób, bo ukazując ją z lotu ptaka.

Nie tworzymy nic nowego, raczej adoptujemy to, co już można zobaczyć w telewizji: Planete+ wyemitowało serial dokumentalny zabierający widzów w podróż po najpiękniejszych regionach naszego kraju – przedstawiając zarówno warte uwagi, choć nieznane lokalizacje, jak i te dobrze rozpoznawalne, acz zasługujące na spojrzenie z innej perspektywy. Oryginalna seria „Polska z góry” to pierwszy serial w polskiej telewizji, który pokazuje nasz kraj sfilmowany z lotu ptaka. Prekursorem tego typu działania był francuski reporter Yann Arthus-Bertrand, który stworzył dzieło "Ziemia z Nieba" - postanowił bowiem zrealizować ambitny plan: udokumentować stan Ziemi na przełomie wieków za pomocą zdjęć lotniczych. Jego album odniósł ogromny sukces pośród szerokiej publiczności. Od czasu pierwszego wydania w 1999 roku album został przetłumaczony na 24 języki i sprzedany w 3 milionach egzemplarzy. Do dziś Yann Arthus-Bertrand wciąż fotografuje nasza planetę, która nieustannie się zmienia.

My natomiast postanowiliśmy ukazać piękno naszej małej ojczyzny nie tylko z lotu ptaka i omówieniem przestawianych miejsc, ale także społeczność lokalną, która będzie pewnego rodzaju przewodnikiem po naszej gminie, pokaże co warto zwiedzić, gdzie się udać, gdzie odpocząć na łonie natury lub aktywnie spędzić czas itd.

Dlatego też w najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy ogłaszać nabór wolontariuszy do poszczególnych dni zdjęciowych, podczas których będzie powstawał materiał do filmu. Już teraz zapraszamy do udziału. Będzie się działo :)

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk już wczesniej podjęło działania promujące naszą miejscowość. Około 10 lat temu rozpoczęto ustawienie drewnianych "witaczy" - łącznie powstało ich cztery, przy wjeździe od strony Orzesza, Palowic, Stanowic i Czerwionki. Oprócz tego stworzyliśmy flagi z nazwą miejscowości i jej herbem - są one wywieszane przy okazji wydarzeń organizowanych na terenie miejscowości. Natomiast w ubiegłym roku wspólnie z Radą Sołecką Sołectwa Bełk zglosiliśmy do funduszu sołeckiego zadanie polegające na montażu dwóch nowych przystanków autobusowych, które wyklejone są zdjęciami lotniczymi sołectwa Bełk. Zadanie to zostało zaakceptowane przez mieszkańcow podczas Zebrania Wiejskiego. Teraz przyszedł czas na "coś" więcej !!! Pokażemy naszą gminę z lotu ptaka - jej walory architektoniczne, kulturowe oraz przyrodnicze.

Projekt "Mała ojczyzna widziana z lotu ptaka - Czerwionka-Leszczyny" jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Fundusz Lokalny "Ramża". Operatorem programu Działaj Lokalnie X jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ODL - Fundusz Lokalny "Ramża".